BİYOLOJİ BÖLÜMÜMETU LIMNOLOGY LABORATORY


ALG Patlaması İzmit Körfezi'ni Kırmızıya Boyadı

Alınan önlemlerle temizlendiği ve yüzülebilir hale geldiği iddia edilse de aşırı sıcaklarda hala çevresine ağır koku yaymaya devam eden İzmit körfezi'nde, bugün de yine kirliliğe bağlı olarak üreyen alg adı verilen tek hücreli canlılardaki anormal artış nedeniyle yer yer kırmızıya boyandı.
 
Yıllarca evsel ve sanayi atıklarının dökülmesi sonucu aşırı derecede kokan ve bir ara ölü denize dönüşen İzmit Körfezi son dönemlerde deniz uçağı ile yapılan kontrol ve çeşitli denetimlerle atık boşaltmanın önüne geçilse de yılların getirdiği kirlilik bir türlü Körfezi terketmiyor. Bu sabah saatlerinde de İzmit körfezi'nin İzmit Marina önleri başta olmkak üzere geniş bir kesimi kızıla boyandı. Bu kızıllığın alg patlaması olarak da adlandırılan, kirliliğe bağlı olarak bundan beslenen alg olarak adlandırılan tek hücreli canlıların anormal şekilde üremesinden kaynaklandığı belirtildi. 
 
Bu sabah Marinaya olta ile balık tutmak için gelenler kıazıllıkla karşılaşınca şaşyırdıklarını belirtti. Ahmet Duymuş adlı amatör balıkçı "Dipte oluşan kirlilik olarak biliyoruz. Denizin rengi çok kötü ama istavrit bol. Dip patlaması olarak duyduk. Bir süre sonra temizleneceğini düşünüyoruz." dedi. 
 
Bu durumla zaman zaman karşılaştıklarını söyleyen Mehmet Caloğlu adlı vatandaş da, "Deniz içerisinde bazı organizmaların ölmesi nedeniyle deniz dibinde oksijen bittiği için renk değişikliği olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda hava değişikliklerinde de denizde renk değişimi oluyor," diye konuştu. 
 
06/06/12